9 listopada o godz. 10.30 w pięknie udekorowanej sali odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta jakże podniosła i wyjątkowa chwila była okazją do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość do ojczyzny.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością znamienici goście: poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Brodni i Czestkowa, Sekretarz Gminy- pani Zenona Romankiewicz, emerytowani nauczyciele z gminy Buczek, przedstawiciele Rady Rodziców oraz członkowie rodzin naszych uczniów.
Gości powitała pani dyrektor- Agnieszka Badowska, która również opowiedziała wszystkim zebranym o bohaterskim życiu swojego pradziadka, który miał okazję walczyć u boku Józefa Piłsudskiego i spoczął na warszawskich Powązkach.
Dokładnie o godzinie 11.11, w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, wszyscy zebrani z dumą odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
W podniosły nastrój wprowadzili nas również uczniowie klasy IV, którzy w pięknych biało-czerwonych strojach odtańczyli dumnie poloneza. Następnie nasi najmłodsi patrioci- przedszkolaki z klasy „0”- uczcili ten wyjątkowy dla całego kraju dzień, wykonując piosenkę o ojczyźnie i eksponując nasze barwy narodowe. Wszyscy uczestnicy tej podniosłej chwili mieli również możliwość wysłuchania montażu słowno- muzycznego w wykonaniu uczniów klasy VII oraz chóru szkolnego. Recytowano wiersze, śpiewano piosenki i pieśni patriotyczne, opowiadano o trudnej i skomplikowanej historii Polski, o odzyskaniu niepodległości w roku 1918 i o tym, czym ona jest dziś dla Polaków XXI wieku.
Na koniec części artystycznej została odczytana jakże wzruszająca historia życia pana Antoniego Borowieckiego, byłego mieszkańca Czestkowa- uczestnika walk o niepodległość w latach 1918- 1920, która została przygotowana przez członków jego rodziny. Uczniowie mieli również okazję obejrzenia medalu za wolę walki o niepodległość, którym został pan Borowiecki odznaczony.
Ostatnim punktem obchodów było zasadzenie przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz leśniczego- pana Sławomira Walczaka dębu upamiętniającego tę wspaniałą rocznicę. Przybyli goście, nauczyciele i cała społeczność uczniowska złożyli podpisy na pamiątkowym dyplomie, który zostanie zakopany w kapsule czasu na pamiątkę tegorocznych obchodów.
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była również okazją do refleksji nad przyszłością naszego kraju i mieszkającego w nim narodu. Bo przecież ojczyzna to nie tylko powód do dumy, ale również wielki obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych: patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, walce w obronie Ojczyzny.
Z.B.