W środę 14. 06.2017 klasa IV udała się do zaprzyjaźnionej stadniny koni w Kolonii Ldzań. Sympatyczny właściciel a zarazem instruktor oprowadził dzieci po stajni, pokazał boksy, siodlarnię, a następnie padok, gdzie już mogliśmy podziwiać konie. Pan Tomek w dowcipny sposób opowiedział o ich umaszczeniu, długości życia, sposobie odżywiania. Padok opuściły wraz z nami dwa kuce- Mirinda i Maxima, które udały się do swoich boksów i zostały podane „zabiegowi upiększania”. Dzieci chętnie chwyciły za szczotki, kopystki i zgodnie z instrukcjami czyściły te sympatyczne zwierzęta. Kiedy konie zostały już osiodłane, a jeźdźcom dobrane kaski nadszedł najbardziej wyczekiwany moment- przejażdżka konna. I tu czekała nas nie lada niespodzianka- dzieci samodzielnie sterowały kucykami w stępie. Sądząc po reakcji uczniów obcowanie ze zwierzętami- końmi , ale także kotami i psami sprawia im przyjemność. Pogoda niestety nam nie dopisała, więc ogrzaliśmy się przy ognisku. Uczestnicy wycieczki posileni kiełbaską i pysznymi truskawkami od p. Jatczak postanowili spożytkować swoją energię grając w piłkę nożną i skacząc na trampolinie. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się także huśtawka , zjeżdżalnia oraz stół do tenisa. Uczniowie niechętnie opuszczali stadninę, ale obietnica lodów oraz ponownego odwiedzenia tego miejsca skłoniła ich do powrotu do szkoły.
"Bezbłędna" Amelka
W dniu 20.czerwca uczniowie z klasy II w składzie: Maja Dębkowska, Helena Lis, Amelia Siewierska, Wojciech Skowronek brali udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym „Ortofanek dla klas II – III” w Szkole Podstawowej w Buczku.Wielki sukces odniosła Amelia Siewierska zajmując I miejsce w swojej kategorii, pisząc tekst dyktanda bezbłędnie.II miejsce zajął uczeń klasy III - Mieszko Biskupski a III - Oskar Tomczak też z klasy III. Pozostali uczestnicy wykazali się również wysoką znajomością zasad ortografii. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy połamania piór w dalszych konkursach.
Oko w oko z dinozaurami
Dnia 19.czerwca uczniowie klas 0 – IV wraz z nauczycielami wyruszyli na jednodniową wycieczkę do PARKU JURAJSKIEGO w BAŁTOWIE. Choć droga była daleka, a niektórzy troszkę niewyspani i zmęczeni okazało się, że było warto. Po szczęśliwym dojechaniu do celu, entuzjazm wśród dzieci wzbudziło zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca, po którym odbyli przejażdżkę amerykańskim autobusem (school busem) pomiędzy zwierzętami współcześnie żyjącymi (m.in.: strusie, lamy, wielbłądy, dziki, konie, jelenie i wiele innych gatunków) rozmieszczonymi na wielohektarowym terenie – tzw. Safari. Następnie wszyscy udali się do Jura Parku. Wycieczkowiczów powitała pani przewodnik, która opowiadała o zgromadzonych eksponatach. Rozmiary, dbałość o szczegóły z jaką przygotowane zostały dinozaury oraz sposób pokazania ich w otoczeniu zachwyciły słuchających. Wszyscy dzielnie maszerowali pośród prehistorycznych gadów. Z kolei w Muzeum Jurajskim dzieci obejrzały różnego rodzaju skamieniałości. Były to kości dinozaurów, szczątki morskich gadów zęby rekinów, koralowce i głowonogi. Największe wrażenie zrobiło na wszystkich Prehistoryczne Oceanarium. Za pomocą technologii 3D przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Mieliśmy okazję spotkać się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu. Do tej pory podziwialiśmy je tylko w podręcznikach. Wrażenie, że są bardzo blisko wywołało u nielicznych strach, jednak większość uczniów była mocno podekscytowana i zafascynowana ich widokiem. Po emocjach w Oceanarium wszyscy z wielkim apetytem zajadali zamówiony obiad. Obiad zregenerował siły i wszyscy udali się do kina na film pokazywany w systemie 5D. Tu dopiero były emocje. Hulający po sali wiatr, pryskająca na widownię woda, ruszające się fotele i trójwymiarowy obraz filmu sprawiły, że mieliśmy wrażenie zmiany czasu i przestrzeni. Na zakończenie wizyty w Bałtowie w sklepikach z pamiątkami dzieci zakupiły pamiątki.
Z wycieczki do Krainy Dinozaurów wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni, choć jednak troszkę zmęczeni. Mamy jednak nadzieję, że dla wszystkich była to niezapomniana przygoda.
Fotorelacja w Albumie
Słodka nagroda
31 maja 2017 roku w naszej szkole po godzinie dziewiątej rano zaczął unosić się przyjemny, słodki zapach...gofrów! W kuchni tętniło życie, upieczono bowiem około 150 smacznych wafelków! Uczniowie zostali zaproszeni na miły poczęstunek, podczas którego mogli skonsumować gofra z ulubionymi składnikami: z dżemem, cukrem pudrem, ananasem, brzoskwiniami, bananami czy różnorodnymi posypkami… Niejednokrotnie pytano o dokładkę! W ten sposób nagrodziliśmy wszystkich uczniów za aktywny udział w zbiórce makulatury. Dodatkowo klasa III, która uzbierała ponad 700kg makulatury otrzymała lody. Dziękujemy za zaangażowanie i liczymy na udział w zbiórce surowców wtórnych w przyszłych edycjach!
Średniowieczna uczta
W dniu 8 czerwca 2017 r. klasa II oraz 12 osób z klasy „0” uczestniczyło w niezwykłych warsztatach poświęconych kulturze średniowiecza połączonych z wypiekiem podpłomyków. Zajęcia odbyły się w Domu Kultury Ariadna w Łodzi. Oprócz przekazu ustnego uczniowie mogli poczuć klimat życia w średniowieczu. Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem Ci kim jesteś – Jak wyglądała wiejska chata? Z jakich pomieszczeń korzystał typowy mieszczanin w swojej kamienicy? Gdzie król chadzał piechotą? Jaka była różnica między posiłkami zwykłego chłopa, a wielkiego pana? Ponadto mogli poczuć aromaty średniowiecznych potraw oraz dowiedzieć się, jakich przypraw i ziół używano. Zapoznać się z hierarchią przy średniowiecznym stole, z ówczesnymi dobrymi manierami, a także zobaczyć jak wyglądała zastawa stołowa. Na zakończenie warsztatów wszyscy zasiedli przy wielkim stole, który był suto zastawiony specjałami średniowiecznej kuchni. Wielką kulinarną atrakcją były własnoręcznie wykonane podpłomyki. Smakując potrawy wszyscy stwierdzili, że średniowieczna kuchnia była równie smaczna, co dzisiejsza. Pełni wrażeń zmysłowych i smakowych niechętnie opuszczaliśmy miejsce średniowiecznej uczty.
Nasze laureatki w konkursie ortograficznym
W dniu 23 maja w Szkole Podstawowej nr 5 w Łasku odbyło się uroczyste wręczenie nagród w III Konkursie Ortograficznym Dyktando Szkół Podstawowych w kategorii klas drugich. Wielki sukces odniosły nasze dwie uczennice Helena Lis i Maja Dębkowska. Helenka zajęła pierwsze, natomiast Maja drugie miejsce. Za przygotowanie laureatek została również wyróżniona dyplomami nauczycielka p. Halina Banach. Uczennicom bardzo dziękujemy za udział w tegorocznym konkursie i życzymy, by nie przestawały w doskonaleniu swoich umiejętności ortograficznych.
Oto relacja z wręczenia nagród:
Final_Konkursu_Polonistycznego_i_Ortograficznego_w_Lasku.mp4
Na indiańskiej ścieżce
29 maja dzieci z klasy 0, I, II, III wybrały się na długo oczekiwaną wycieczkę do wioski indiańskiej „Tatanka” w Solcy Małej. Długo zastanawiałyśmy się, czy deszcz nie pokrzyżuje nam planów, ale jak się okazało niepotrzebnie. Po przybyciu zobaczyliśmy urokliwe miejsce z pięknym krajobrazem dookoła. Na zielonym terenie znajdowało się kilka indiańskich, malowanych tipi. Przywitał nas gospodarz wyglądający jak wzięty z filmu o Winnetou. Oprowadzał nas po wiosce, opowiadał o zwyczajach, obrzędach i historii Indian, których zna osobiście i jest pasjonatem kultury indiańskiej. Świadczą o tym liczne oryginalne eksponaty znajdujące się w obozowisku. Znaleźć tu można urządzone w starym stylu domostwo wyposażone w charakterystyczne sprzęty dla Indian: posłanie z bizoniej skóry, siedziska i wiele innych. Rozległy teren sprzyjał dobrej zabawie, a jednym z jej elementów był tor przeszkód. Zwiedzający mieli okazje nie tylko dowiedzieć się jak żyli Indianie, ale również kupić pamiątki. Przepiękne miejsce, otoczone dużą ilością drzew, zachęcało nasze dzieci do bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. A jak pysznie wtedy smakowała kiełbaska z ogniska i napoje chłodzące. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, musieliśmy pożegnać to wyjątkowe miejsce i wracać do domu. W drodze powrotnej czekała nas jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie pyszna pizza w Pizzerii Wenecja w Łasku. Na pamiątkę zostały nam piękne wspomnienia, wyjątkowe zdjęcia i postanowienie, że jeszcze kiedyś odwiedzimy wioskę indiańską.
Dzień Mamy i Taty w klasie drugiej
W środę 25 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, którą przygotowali uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią Haliną Banach. Był to dzień szczególny, magiczny, w którym dzieci słowem, piosenką i tańcem wyraziły swoją miłość do rodziców, wdzięczność za ich dobroć, cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza. Zebrani rodzice z wielkim wzruszeniem oglądali występy swoich pociech. Pojawiały się łzy, ale nie brakowało też uśmiechów na ich twarzach. Dzieci za swoje piękne występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po części artystycznej wręczyły swoim rodzicom upominki. Następnie wszyscy zasiedli przy stole, na którym nie brakowało słodkości. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.
Wycieczka do Torunia
W dn. 12.05.2017 już o 5 rano zaspani, ale żądni wrażeń uczniowie klasy II, IV, V, VI udali się na wycieczkę do Torunia. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nowoczesności -Młynie Wiedzy. Uczniowie mieli okazję zwiedzić interaktywne wystawy mieszczące się na 6 piętrach budynku, a możliwość dotknięcia wszystkich ekspozycji pobudziła kreatywność i chęć samodzielnych poszukiwań. Nauka poprzez zabawę- ten cel został z pewnością osiągnięty. Ale to oczywiście nie koniec atrakcji. W centrum Torunia przy pomniku Mikołaja Kopernika na uczestników czekał przedstawiciel zakonu Krzyżackiego oraz mieszczka częstująca piernikami. Pod jego czujnym okiem uczniowie ubrani w peleryny krzyżackie udali się na zwiedzanie miasta, po czym sprawdzili swoje umiejętności kulinarne własnoręcznie wypiekając pierniki, które oczywiście mogli zabrać na pamiątkę. O godz.16 animatorzy pobudzili w uczestnikach ducha rywalizacji organizując tzw. grę miejską- zadaniem uczniów jest biegając po starówce odnaleźć w jak najszybszym czasie wskazane na zdjęciach obiekty. Dla zwycięskiej grupy nagrodą była torba toruńskich pierników. Ostatnim, ale bynajmniej nie najmniej ciekawym punktem była wizyta w Manufakturze Cukierków, gdzie dzieci miały możliwość poznania tajników tworzenia słodkości oraz samodzielnego wykonania lizaka . Uczestnicy wycieczki obdarowani dyplomami oraz cukierkami z uśmiechem na twarzy wsiedli do autokaru i szczęśliwie wrócili do domu.
Konkurs piosenki angielskiej
28.04.2017 w Szkole Podstawowej nr w Łasku odbył się VI konkurs piosenki angielskiej. Uczniowie z 6 szkół podzieleni na dwie kategorie wiekowe I-III oraz IV-VI prezentowali swoje zdolności wokalne.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III: Ada Kowol, Hania Michalak, Zuzia Tyluś, Gosia Przybylska. Dziewczynki wykonały piosenkę " I'm happy" i uplasowały się na II miejscu. Gratulujemy!!!!
W "Baśniowej Kawiarence"
W dniu 24.04.2017 r. dzieci z klas I,II i III pojechały na wycieczkę do „Baśniowej Kawiarenki” w Łodzi na przedstawienie pt. „Sekret Detektywa na tropie zaginionych książek”. Baśniowa Kawiarenka to jednocześnie kawiarnia, teatr i księgarnia prowadzona przez aktorów scen łódzkich. W iście domowej atmosferze aktorzy nawiązywali bliski kontakt z widzami, którzy następnie stawali się aktorami rozgrywającej się sztuki. Przedstawienie będąc zabawną opowieścią sensacyjną było w istocie pochwałą czytania. Ukazywało fantastyczny świat książek, który nie tylko bawi, uczy, przynosi pocieszenie ale przede wszystkim prowokuje do marzeń, uwrażliwia i wzbogaca. Wszyscy uczestnicy przed rozpoczęciem spektaklu zostali poczęstowani ciasteczkiem i soczkiem. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do pizzerii Wenecja w Łasku, w której dzieci zjadły smakowitą pizzę, frytki oraz napoje, które podawała pracująca tam Pani Marta Koziróg. Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę. Wszyscy wrócili do domów we wspaniałych humorach.
Fotorelacja w Albumie
Turniej wiedzy
W dniu 23.04.2017 r. odbył się w Łasku „Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym”.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
Maja Kopycka, Kacper Rękiewicz, Dawid Badowski.
W trakcie turnieju zawodnicy musieli wykazać się dużą wiedzą teoretyczną z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością jazdy na rowerze po torze przeszkód. Pomimo braku miejsca na podium wszyscy wykazali się dużą znajomością zarówno wiedzy teoretycznej i praktycznej.
Akcja „Zbiórka makulatury”
W terminie 30.01.2017 r. - 12.04.2017 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w zbiórce makulatury. Bardzo chętnie przynosili książki, gazety, papier, opakowania. Celem akcji było zachęcenie uczniów do segregowania odpadów, uzmysłowienia im, że niektóre z nich można przetworzyć i ponownie wykorzystać. Zbiórka makulatury w obrębie klas sprzyjała integracji uczniów – to od ich współpracy i zaangażowania zależał sukces. A oto podsumowanie:
Klasa
Ilość kilogramów makulatury
0
187,4 kg
1
501,1 kg
2
484,8 kg
3
716,8 kg
4
118,8 kg
5
581 kg
6
177,5 kg
Wszyscy uczniowie zebrali razem 2767,4 kg makulatury. To fascynujący wynik! Dziękujemy serdecznie uczniom i rodzicom, szczególnie Panu Michalakowi za transport naszych zbiorów na skup.
Pieniądze otrzymane za dostarczoną makulaturę zostaną przeznaczone na nagrody dla klas. Zakupiliśmy również drzewa – klony palmowe i magnolie, które zostały posadzone przez uczniów przy szkole podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi.
DZIEŃ ZIEMI
Dnia 24 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie klas 0-III rozpoczęli program obchodów śpiewając ekologiczne piosenki, a uczniowie klas IV-VI wzięli udział w Mini Turnieju Ekologicznym – ich zadaniem było rozwiązanie testu sprawdzającego poziom wiadomości z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Odbyła się również projekcja bajki ekologicznej na temat potrzeby segregacji odpadów oraz filmu ukazującego piękno otaczającego nas świata. Uzmysłowiło to uczniom, że należy dbać o środowisko nie tylko lokalne, ale także przebywając na przykład na wakacjach, by zachować je w jak najbardziej niezmienionym stanie. Podczas trwania programu miał miejsce również pokaz mody ekologicznej – dominował kolor zielony, motywy roślinne i zwierzęce. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczno – techniczny „Planeta Ziemia w moich rękach” i „Coś z niczego, czyli pomysł na ponowne wykorzystanie odpadów”. Jury przyznało główne nagrody poszczególnym osobom: Lena Dębkowska, Maria Lis, Alan Koziróg („0”), Kacper Rejmonczyk (kl. I), Helena Lis (kl. II), Zofia Miszczak (kl. IV), Julia Szymczak, Krystian Piotrowski (kl. VI). Pozostałe osoby otrzymały wyróżnienia i nagrody pocieszenia. Po części artystycznej przedstawiciele klas udali się z opiekunami na teren szkoły, by uroczyście zasadzić drzewa – klony palmowe i magnolię, które zostały zakupione z pieniędzy uzyskanych ze zbiórki makulatury. Na zakończenie obchodów Światowego Dnia Ziemi klasy II i III wzięły udział w turnieju sportowym.
Urodziny Marchewki
Dnia 7 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Urodziny Marchewki. Marchewka we własnej osobie wraz z pomocnikami odwiedziła uczniów w klasach. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z naszą marchewkową jubilatką na przykład: Marchewka jest głównym źródłem witaminy…? Jak nazywa się biała kuzynka marchewki? Którą część marchewki chętnie zjadamy: korzeń czy nać? Po uzyskaniu prawidłowych odpowiedzi Marchewka poczęstowała uczniów i nauczycieli cukierkami – marchewkami. Wszyscy z radością je chrupali i postanowili, że częściej będą po nie sięgać. Uczniowie z okazji Urodzin ubrali się na pomarańczowo, a także przynieśli dodatki do drugiego śniadania: surową marchewkę, sok marchewkowy, ciasto marchewkowe… Grupa pięciolatków i sześciolatków obchodziła ten dzień bardzo kolorowo i smacznie. Jedna z mam upiekła rurki przypominające wyglądem marchewki, które później dzieci wypełniały przeróżnymi owocami i serkiem, a całość ozdobiona została liściem sałaty. Pomysłów na wykorzystanie marchewki jest wiele – zachęcamy do jej spożywania, bowiem pozytywnie wpływa na kondycję naszej skóry, włosów, paznokci, a także co najbardziej istotne, ogranicza występowanie tzn. kurzej ślepoty (zaburzenia widzenia o zmierzchu lub przy słabym oświetleniu).
Marchewko, dziękujemy za wizytę. Sto lat!
Jeżdżę bezpiecznie
W dniu 5 kwietnia pracownicy WORD z Sieradza przeprowadzili zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla uczniów klasy IV. Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane ze znakami drogowymi oraz przepisami w ruchu drogowym dla pojazdów jednośladowych. Zastały również pouczone o zasadach poruszania się po zmroku z elementami odblaskowymi. W części praktycznej miały okazję zdobytą wiedzę zastosować w praktyce podczas jazdy na rowerze w miasteczku ruchu drogowego.Prowadzący szkolenie był zadowolony z poziomu wiedzy teoretycznej uczestników przed czekającymi ich egzaminami na kartę rowerową. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe oraz drobne upominki.
W dniu 5 kwietnia uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w pogadance zorganizowanej przez pracowników WORD z Sieradza nt. „Bezpieczne poruszania się po drogach”.
Kiermasz wielkanocny
W dniu 4 kwietnia odbył się kiermasz ciast wielkanocnych, zajączków, babeczek, baranków, ciasteczek i innych słodkości. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci, nauczycieli jak i rodziców. Nie było chyba słodszego miejsca na ziemi niż nasza szkoła. Wszystkie słodkości były dziełem Pani Katarzyny Kraski, która poświeciła swój wolny czas na przygotowanie tych wszystkich pyszności. Były to prawdziwe dzieła sztuki. Uczniowie naszej szkoły poczuli już dzisiaj smak zbliżających się świąt. Stołówka na moment zamieniła się w cukiernię. Było przepysznie! Babeczki, zajączki, baranki kusiły skutecznie kupujących. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, a wypieki rozeszły się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. Był to pierwszy tego typu kiermasz ciast w naszej szkole zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas. Akcja miała wymiar charytatywny, a uzyskane z niej środki zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym. Jeszcze raz dziękujemy bardzo serdecznie Pani Katarzynie za trud i poświęcenie włożone w przygotowanie tych świątecznych wypieków oraz wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji.
Opiekunki Szkolnego Koła Caritas - Halina Banach i Ewa Jędryka
Nagrody w konkursie plastycznym
Uczniowie klasy II w składzie: Helena Lis, Natalia Jaros, Amelia Siewierska i Jakub Świątek otrzymali dyplomy w IX Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Jajo Wielkanocne – Pisanka” organizowanym pod patronatem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Łodzi. Zwycięzcom gratulujemy!
"As ortografii"
23 marca 2017r. odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny klas III i IV. 15 uczniów rywalizowało o tytuł „ASA ORTOGRAFII”. Uczestnicy konkursu najpierw pisali dyktando, a później zmagali się z zadaniami, w których musieli wykazać się znajomością zasad ortograficznych. Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy III – Mieszko Biskupski, II miejsce zdobyli uczniowie klasy IV – Izabela Jatczak i Hubert Marczak. Wyróżnienia otrzymali: Igor Tomczak, Oskar Tomczak, Adrianna Kowol, Wiktoria Kulińska, Małgorzata Przybylska, Hanna Michalak, Mikołaj Kędzierski, Zuzanna Tyluś, Julia Kowalska – uczniowie klasy III oraz Weronika Szczupak, Norbert Szulc, Wiktoria Filipczak - uczniowie klasy IV. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, zdobywcy pierwszego i drugich miejsc nagrody książkowe, a pozostali uczniowie drobne upominki.
Fotorelacja w Albumie
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie