Język to cudowne narzędzie przeznaczone do porozumiewania się ludzi pomiędzy sobą, do oddawania najdelikatniejszych uczuć i najszczytniejszych myśli, ma swój dźwięk i swoją barwę(…)Język to dzieje duszy narodu od zamierzchłych pradawnych czasów(…) po cudowną mowę Mickiewicza(…)
Zdzisław Dębicki
21 lutego uczniowie klas IV-VI naszej szkoły uświetnili obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, biorąc udział w konkursie „Nasza mowa ojczysta”. Był on okazją do sprawdzenia, czy uczniowie mają odpowiedni zasób wyrazów, zwrotów, form, czy znają reguły gramatyczne i ortograficzne. To znaczy, czy umieją poprawnie mówić i pisać po polsku.
Kto szanuje swój język, dba o to, aby go nieustannie rozwijać, bogacąc swój zasób słów. Wspaniałą okazją do tego jest czytanie książek. W pierwszych dwóch konkurencjach zawodnicy, którzy zgłosili swój udział w konkursie, musieli zaprezentować projekt okładki swojej ulubionej książki oraz wygłosić jej krótką reklamę. Wiele emocji wzbudziła konkurencja, która polegała na przedstawieniu w formie kalamburów wylosowanych związków frazeologicznych. Bardzo dobrze zawodnicy poradzili sobie również z poprawianiem błędów językowych oraz znajomością reguł ortograficznych. Ponieważ poeci potrafią najpełniej wydobyć z polskiej mowy czyste brzmienie, piękno i bogactwo, zawodnicy w ostatniej konkurencji zaprezentowali przygotowaną wcześniej recytację wiersza z książki Ewy Pyczek pt. „Grzegorzowe ciżmy”.
Po podliczeniu punktów przez jury okazało się, że najlepiej poradzili sobie z zawiłościami naszego języka uczniowie klasy VI, którzy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali zawodnicy pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczniowie klasy IV natomiast zostali nagrodzeni przez jury słodkim upominkiem za najlepszy doping w czasie konkursu oraz odśpiewanie piosenki „Znaczki jak robaczki”.
Udział w konkursie uświadomił wszystkim, że znajomość narodowego języka świadczy nie tylko o naszej mądrości, ale również o naszym patriotyzmie. Był także okazją do świetnej zabawy.