• Procedura systemu nauczania podczas zdalnej nauki

• Zasady zachowania i oceniania podczas zdalnego nauczania

w Szkole Podstawowej w Czestkowie

w roku szkolnym 2020/2021

1. Wewnątrzszkolne zasady zachowania i oceniania w nauczaniu zdalnym mają charakter przejściowy.
          2. Wewnątrzszkolne zasady zachowania i oceniania w nauczaniu zdalnym wprowadza się w celu umożliwienia realizacji podstawy programowej oraz monitorowania postępów edukacyjnych uczniów w okresie, w którym tradycyjna forma jest niemożliwa do kontynuowania.
          3. Zakres wiedzy i umiejętności podlegający ocenie zawarte będzie w materiałach przekazywanych przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów.
          4. Sposoby sprawdzania wiadomości i umiejętności na czas nauki zdalnej zostaną podane przez nauczycieli.
          5. Uczniowie zobowiązani są do regularnego kontaktu z nauczycielem oraz do odsyłania prac wskazanych przez nauczyciela  w wyznaczonym terminie.
          6. Oprócz oceniania wiedzy i umiejętności uczniów, ocenie będą podlegały sumienność, terminowość i zaangażowanie w prace zdalne.
          7. W czasie nauczania zdalnego obowiązuje skala ocen od 1 do 6.
          8. Klasyfikowanie i promowanie uczniów odbywa się na zasadach opisanych w Statucie Szkoły.
          9. O zagrożeniach oceną niedostateczną wychowawca i nauczyciele informują rodziców/opiekunów prawnych w terminie wynikającym z harmonogramu pracy szkoły poprzez dziennik elektroniczny.

Zasady zachowania

1. Podczas lekcji on-line zachowujemy zasady dobrego wychowania i wzajemnego szacunku.
          2. Logujemy się do zajęć co najmniej 5 min przed lekcją, a opuszczamy grupę dopiero po decyzji nauczyciela odnośnie zakończenia zajęć.
          3. Na początku każdej lekcji, chyba, że nauczyciel zdecyduje inaczej, wyciszamy swoje mikrofony i słuchamy nauczyciela – on ustala zasady pracy i komunikowania się na lekcji.
          4. W lekcji on – line (klasy 4-8) biorą udział tylko uczniowie danej klasy.
          5. Sygnalizujemy chęć zabrania głosu wciskająć łapkę lub zgłaszając swoją gotowość odpowiedzi na czacie.
          6. Czat służy jedynie do porozumiewania się nauczyciela z uczniami, wysyłania linków do narzędzi, zadawania pytań nauczycielowi, zgłaszania problemów, a nie do prywatnej komunikacji.
          7. Wszelkie problemy związane ze zdalnym nauczaniem należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi.
          8. Uczniowie, którzy wyłączają sobie kamery i mikrofony, udostępniają materiały nie związane z lekcją, otrzymają kary zgodne ze szkolnymi zasadami oceniania zachowania.
          9. Kopiowanie, upublicznianie wizerunku i dźwięku według polskiego prawa podlega karze.
          10. Przekazywanie numerów, loginów, haseł osobom postronnym jest zabronione.

Zasady oceniania

Kryteria oceniania w nauczaniu zdalnym w klasach 4-8:

Realizacja treści z podstawy programowej podczas zdalnego nauczania odbywać się będzie z wykorzystaniem narzędzi wskazanych przez nauczyciela. Monitorowanie i ocenianie postępów uczniów odbywać się będzie poprzez:

• testy na platformach (wcześniejsza informacja o terminie i  zakresie materiału na e-dzienniku)
          • wykonane zadania, karty pracy przesyłane są przez uczniów na nośnik wskazany przez nauczyciela w określonym terminie
          • odpowiedź ustna
          • aktywność  na zajęciach
          • prace dodatkowe, prezentacje
          • konkursy
          • prace domowe
          • prace w zespołach.

Prace zlecone przez nauczyciela są obowiązkowe dla wszystkich uczniów. Nauczyciel decyduje, które z nich należy odesłać i które będą podlegać ocenie.

Korzystanie przez ucznia z prac innych osób (bez podania źródeł) – plagiat, skutkuje oceną niedostateczną bez możliwości poprawy.

Nieprzygotowanie – czyli niewysłanie w terminie zadania zleconego przez nauczyciela we wskazanym czasie, traktowane jest każdorazowo jako nieprzygotowanie do zajęć.

Uczeń ma możliwość poprawienia ocen za zadanie otrzymane w czasie e - nauczania według sposobu i terminu wskazanego przez nauczyciela.

Nauczyciel sprawdza i ocenia prace w ciągu dwóch tygodni.

Wagi ocen na czas nauczania zdalnego pozostają bez zmian:

1. waga 1- praca domowa, ocena za zadania dodatkowe i zadania wykonywane na lekcji o małym stopniu trudności, przygotowanie do lekcji;
          2. waga 2 -zadania, prace, projekty wykonane samodzielnie podczas lekcji, odpowiedzi na lekcji, praca badawcza, ocena z aktywności na lekcji, prace domowe o wyższym stopniu trudności
          3. waga 3 -kartkówki, wypracowania pisane na lekcji
          4. waga 4- projekty długoterminowe, których prezentacja wymaga samodzielności,  oceny za sukcesy z konkursów o mniejszym stopniu trudności (etap szkolny), praca klasowa obejmująca materiał przynajmniej jednego działu lub więcej niż trzech lekcji, oceny za sukcesy z konkursów na szczeblu międzyszkolnym;
          5. waga 5- testy i sprawdziany obejmujące materiał z jednego semestru, poprawa pracy klasowej*

*w dzienniku elektronicznym nie można anulować żadnej oceny w związku z tym obie oceny (sprawdzian i poprawa sprawdzianu) są liczone do średniej, prosimy zatem uczniów o przygotowywanie się do prac klasowych i popraw, ponieważ oceny z tych obszarów mają znaczący wpływ na ocenę śródroczną/roczną

Kryteria oceny prac pisemnych ucznia:

98% - 100%-   – celujący (6-,6)

90%- 97%-   bardzo dobry (5-,5,5+)

75%-89%  -  dobry (4-,4,4+)

74%- 50% -  dostateczny (3-, 3,3+)

49%- 30% -  dopuszczający (2-,2,2+)

29%- 0%  -  niedostateczny (1,1+)

Plan nauczania obejmuje zajęcia dodatkowe nieobowiązkowe, wychowanie do życia w rodzinie, doradztwo zawodowe, z których nie wystawia się ocen.